۱۰ نکته برای ساخت یک کمد لباس پایدار

خلاصه مقاله

با توجه به اهمیت موضوع محیط زیست و تلاش برای حفظ آن خیلی از ما این روزها به مد پایدار و داشتن یک کمد لباس پایدار فکر می‌کنیم. براساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا، حجم ضایعات نساجی تنها در ایالات متحده به ۱۷ میلیون تن افزایش یافته است. ضایعات پوشاک و کفش ۵.۸ درصد از این آمار خیره کننده را تشکیل می‌دهد و همچنان در حال افزایش است. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید سهم خود را برای کاهش این ضایعات انجام دهید، باید با ترفندهایی برای داشتن کمد لباس پایدار آشنا باشید و تلاش‌تان را برای ساختن آن انجام دهید.

کمد لباس پایدار چیست؟

کمد لباس پایدار

شاید خیلی‌ها فکر کنند با داشتن کمد لباس پایدار، ردپای مد در استایل آن‌ها کم‌رنگ می‌شود، اما با آگاهی از تعریف کمد لباس پایدار متوجه می‌شوید که تا الان ذهنیت کاملا اشتباهی نسبت به این قضیه داشتید. پایداری در دنیای مد می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما به‌طور کلی با داشتن یک کمد لباس پایدار شما در نهایت تأثیر منفی کمتری بر سیاره‌ی زمین خواهید گذاشت.

در واقع نیازی نیست که خودتان را در صنعت مد محدود کنید فقط کافی است که نگرش‌تان را تغییر دهید و در زمان خرید لباس به جنس و مواد تشکیل‌دهنده‌ی لباسی که می‌خرید و نحوه‌ی تولید آن‌ها توجه بیشتری کنید. به عنوان مثال، پنبه ارگانیک کمترین تأثیر زیست محیطی را در بین انواع پنبه دارد یا استفاده از پلی استر بازیافتی به جای پلی استر بکر، راه دیگری برای اطمینان از لباس پوشیدن شما برای موفقیت پایدار است. علاوه بر لباس‌های بازیافتی و خرید قطعات سازگار با محیط‌ زیست، راه‌های زیادی برای ساختن کمدهایی وجود دارد که دوست‌دار طبیعت باشند. بیایید با ۱۰ نکته در مورد چگونگی ساخت کمد لباس پایدار به جمع حامیان محیط زیست بپیوندیم.

۱. برای کمد لباس پایدار با سازمان‌دهی شروع کنید

سازماندهی کمد لباس پایدار

برای ساختن یک کمد لباس پایدار، اولین قدم این است که با سازمان‌دهی شروع کنید. این کار آنچه دارید، آنچه فراموش کرده‌اید و آنچه دیگر نیاز ندارید را به خوبی آشکار می‌کند. برای شروع، تمام لباس‌های خود را دسته‌بندی کنید. برای مثال تمام شلوارهای خود را در یک کشو یا قفسه قرار دهید و دامن‌ها و شلوارک‌ها را در قفسه‌ی دیگری بگذارید. سپس لباس‌هایی که نیاز دارید را از لباس‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کنید جدا کنید.

در حین این سازمان‌دهی با خیلی از لباس‌های قدیمی‌مان مواجه می‌شویم که خیلی وقت بود آن‌ها را فراموش کرده‌ بودیم و حالا می‌توانیم دوباره آن‌ها را مورد استفاده قرار دهیم. فراموش نکنید که استفاده‌ی مجدد گام مهمی در ساخت کمد لباسی پایدارتر است. اگر هم لباس‌هایی دارید که دیگر قابل استفاده نیستند، بهترین کار این است که آن‌ها را تحویل مامور بازیافت بدهید. بعد از انجام این مراحل و پایان سازمان‌دهی می‌توانید به راحتی بررسی کنید که آیا کمد لباس‌تان در حال حاضر کامل شده است یا به چه قطعاتی برای تکمیل آن نیاز دارید.

۲. لباس‌هایی که نیاز دارید را با تحقیق و هوشمندانه انتخاب کنید

لباس ها را با تحقیق انتخاب کنید

حالا که لباس‌هایی که از قبل داشتید را سازمان‌دهی کردید و کمبودهای کمد لباس‌تان را متوجه شدید، برای پر کردن شکاف‌های موجود و تهیه‌ی لباس‌های موردنظرتان، برندهایی را در لیست خریدتان قرار دهید که از مواد قابل بازیافت و تجدیدپذیر برای تولید لباس پایدار استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی که در مورد تولید لباس‌های‌شان شفاف هستند و فروشگاه‌هایی که با این تامین‌کنندگان همکاری می‌کنند را شناسایی کنید.

همچنین با تحقیق در مورد برند موردعلاقه‌تان می‌توانید بررسی کنید که آیا آن‌ها از مواد سازگار با محیط زیست مانند پارچه‌های ارگانیک یا بازیافتی استفاده می‌کنند یا باید به سراغ برند جدیدی بروید. یک کار هوشمندانه‌ی دیگری که در این زمان می‌توانید انجام دهید این است که ببینید آیا واقعا به لباس جدیدی نیاز دارید یا می‌توانید با کمی تغییر از همان لباس‌های قدیمی استفاده‌ی بهتری بکنید؟

۳. عادت‌های اشتباه در زمان خرید را اصلاح کنید

اصلاح عادت‌های اشتباه در زمان خرید

بعد از اینکه تحقیقات خود را کامل کردید، وقت آن است که عادات اشتباهی که در زمان خرید داشتید را اصلاح کنید. یک نگرش صحیح و کام اساسی برای ساختن کمد لباس پایدار این است که هر زمان با خلاء در یک بخش مواجه شدید و نیازی جدیدی داشتید که دیگر لباس‌های قدیمی شما قادر به پاسخگویی به آن نیاز نیستند، لباس جدید بخرید.

خرید بیش از حد لباس برای هر بخشی منجر به ایجاد کمدی می‌شود که کل فضای آن با خیلی از لباس‌هایی غیر ضروری و قطعاتی که به راحتی با لباس‌های دیگر ترکیب نمی‌شوند، پر شود و در نهایت به تولید زباله منجر شود. همچنین خرید به این صورت و با این طرز فکر باعث اتلاف وقت می شود، زیرا کمد لباسی را می‌سازد که باید هر روز صبح در آن کلی بگردید تا ترکیب دلخواه‌تان را پیدا کنید.

با خرید لباس‌های باکیفیتی که به آن نیاز دارید و به‌طور مداوم از آن‌ها استفاده خواهید کرد، علاوه بر اینکه به حفظ محیط زیست کمک می‌کند باعث می‌شود که در صرف زمان و هزینه هم صرفه‌جویی کنید.

۴. قابلیت پوشیدن لباس را ارزیابی کنید

قابلیت پوشیدن لباس

زمانی‌که قصد خرید لباسی را دارید، یک کار مفید در جهت حفظ محیط زیست آن است که قابلیت پوشیدن آن را ارزیابی کنید. در این مورد اگر لباسی بخرید که در ساخت آن از مواد دوست‌دار طبیعت استفاده شده باشد اما در نهایت قرار نباشد آن را بپوشید، کمکی به ساخت کمد لباس پایدار نکرده‌اید، چون بخش بزرگی از پایداری، قابلیت پوشیدن لباسی است که می‌خرید.

بهتر است قبل از اینکه اقدام به خرید بکنید از خودتان بپرسید، واقعاً چند بار این را می‌پوشم؟ در چه موقعیت‌هایی می‌توانم آن را بپوشم یا چقدر می‌توانم آن را با لباس‌های دیگر ترکیب کنم؟ در این زمینه بنیانگذار Eco Age معتقد است که اگر نمی‌خواهید حداقل ۳۰ بار یک لباس را بپوشید، اصلا آن را تهیه نکنید. با این طرز فکر، شما یک قدم به انتخاب قطعات عالی برای ایجاد کمد لباسی پایدار نزدیک شده‌اید.

۵. لباسی بخرید که بیشترین تطبیق‌پذیری را داشته باشد

قدرت تطبیق پذیری لباس ها

یکی از رمز و رازهای کلیدی در مد پایدار، خرید با هدف تطبیق‌پذیری است. یعنی به دنبال لباس‌هایی باشید که می‌توانید آن‌ها را به طرق مختلف و به راحتی با لباس‌های دیگر ست کنید یا لباسی بخرید که بتوانید در تمام فصول از آن استفاده کنید. بهترین کار برای رسیدن به بالاترین میزان تطبیق‌پذیری، ایجاد یک کمد لباس کپسولی است. یعنی کمدی از لباس‌هایی تهیه کنید که شامل آیتم‌هایی ضروری است که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتند و می‌توانید آن‌ها را در هر فصلی با لباس‌های مختلف بپوشید.

به‌طور کلی، اکثر کمدهای کپسولی از زیر ۳۰ تکه لباس و کفش تشکیل شده‌اند. شومیزهای سفید، کت‌های مشکی، شلوارهای جین، کتانی‌ها سفید، بوت چرم مشکی، پالتوی کرم و یک دست لباس مشکی اصلی ترین آیتم‌های یک کمد لباس پایدار را تشکیل می‌دهند.

۶. برچسب مشخصات از محصول را مطالعه کنید

لباس ارگانیک برای کمد لباس پایدار
حالا وقت آن است که از تحقیقاتی که انجام داده‌ایم به خوبی استفاده کنیم. یکی از کارهای مهم این است که هیچ‌وقت خواندن برچسب محصول و نحوه‌ی مراقبت از لباس را فراموش نکنیم. با این کار صحت ادعای پایداری هر لباس را قبل از خرید می‌توانید به دقت بررسی کنید. واژه‌هایی وجود دارد که شرکت‌ها از آن‌ها برای شست‌وشوی سبز مصرف‌کنندگان خود استفاده می‌کنند تا فکر کنند یک لباس سازگار با محیط زیست است. کلمات گمراه‌کننده‌ای که لزوما پایداری و محیط زیستی بودن یک محصول را نشان نمی‌دهد و برای پوشاندن محصولاتی استفاده می‌شوند که لزوما پایدار نیستند.

دقت کنید که یکی دیگر از تاکتیک‌های فریبنده‌ای که شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند، تاکید بر روی نقاط قوت و قسمت‌های خوب یک لباس برای پنهان کردن نقاط ضعف آن است. اگر فکر می‌کنید با خواندن برچسب لباس هنوز نمی‌توانید با اطمینان در مورد پایدار بودن آن تصمیم بگیرید، با جست‌وجوی آنلاین برند اطلاعات خود را کامل کنید. با این اطلاعات شما یک گام دیگر به ساختن یک کمد لباس پایدار نزدیک شده‌اید.

۷. کیفیت لباس را بررسی کنید

لباس باکیفیت بخرید

همه‌ی ما عبارت کیفیت مهم است نه کمیت را شنیده‌ایم. پس سعی کنید به جای خرید زیاد، لباس‌های کمتر اما باکیفیت‌تری بخرید. خرید لباس بی‌کیفیت باعث می‌شود لباس‌ها به سرعت بعد از چند بار استفاده، جلوه و ظاهر شیک اولیه‌ی خود را از دست بدهند و مجبور باشید که دوباره آن را تهیه کنید. اگر کیفیت پایین باشد، پایداری هم به دلیل عدم قابلیت پوشیدن کم خواهد بود. برای بررسی کیفیت لباس، می‌توانید به آرامی درزهای آن را بکشید تا مطمئن شوید که به خوبی و محکم دوخته شده‌اند. دوخت باکیفیت شاخصه‌ی خوبی برای بررسی دوام لباس است. بعد به سراغ تست کردن قطعات کاربردی مثل زیپ و دکمه‌ها بروید تا مطمئن شوید که درست کار می‌کنند.

در حالی‌که اکثر مردم کیفیت بالا را با قیمت بالا مرتبط می‌دانند، اما گاهی این موضوع می‌تواند کاملا برعکس باشد. خیلی از برندهای قدیمی و معتبر وجود دارند که لباس‌هایی با بالاترین کیفیت و قیمت بسیار پایین تولید می‌کنند. برای یک خرید مطمئن چه زمانی‌که یک لباس گران انتخاب می‌کنید چه ارزان فقط کافی است که کیفیت پارچه، دوخت و قطعات به‌کار رفته در آن را بررسی کنید. بعد از این کار خیال‌تان از بابت خرید یک محصول باکیفیت راحت خواهد بود.

۸. هوشمندانه سرمایه‌گذاری کنید

سرمایه گذاری هوشمندانه

این مرحله که شباهت و ارتباط زیادی هم به مرحله‌ی قبل دارد بر این نکته تاکید می‌کند که سرمایه‌گذاری علاقلانه و هدف‌مندی داشته باشید. ممکن است در بعضی مواقع قیمت بالای یک محصول ما را از خرید آن پشیمان کند، اما گاهی خرید همین محصولات گران‌قیمت انتخاب هوشمندانه‌تری است.

پرداخت هزینه‌‌ی بیشتر برای محصولات بادوام در درازمدت، نسبت به خرید مکرر جایگزین‌های مقرون به‌صرفه هزینه‌ی کمتری دارد. چون در اکثر مواقع در دوخت لباس‌هایی که قیمت بالاتری دارند از اجناس باکیفیت‌تری استفاده شده است و دقت طراحی و برش الگو نیز در این لباس‌ها بالاتر است. بنابراین با خرید یک لباس باکیفیت که کمی قیمت بیشتری دارد علاوه بر اینکه استایل شیک‌تری خواهید داشت، مدت زمان بیشتری هم می‌توانید از لباس موردعلاقه‌تان استفاده کنید.

یک اقدام هوشمندانه‌ی دیگر این است که بیشتر روی لباس‌هایی که هر روز می‌پوشید سرمایه‌گذاری کنید تا لباس‌های خاص و مناسبتی. لباسی که برای یک رویداد خریداری شده است، احتمالا بعد از پوشیدن داخل کمد می‌رود و مدت‌ها زمان می‌برد تا از آن استفاده شود. در حالی‌که یک لباس باکیفیت، مانند یک ژاکت جین کلاسیک، مدام و در بسیاری از موقعیت‌ها مورد اسفاده قرار می‌گیرد. بنابراین سرمایه‌گذاری هوشمندانه روی لباس‌های روزانه یک گام ضروری برای ساخت کمد لباسی پایدار است.

۹. از لباس‌های‌تان به درستی مراقبت کنید

مراقبت صحیح برای داشتن کمد لباس پایدار

وقتی به نگهداری صحیح از لباس‌های‌تان اهمیت نمی‌دهید دیگر خرید هوشمندانه و انتخاب محصول باکیفیت هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. برای حفظ پایداری و اینکه طول عمر لباس‌های شما بیشتر شود، مراقبت درست عاملی اساسی محسوب می‌شود.

حالا با توجه به اهمیت این موضوع چگونه باید از لباس‌های‌مان برای پایداری بیشتر مراقبت کنیم؟ برچسب محصول را بررسی کنید. در این برچسب معمولا شیوه‌ی نگهداری، نکات مهم برای شست‌وشوی درست لباس و کارهایی که از انجام آن‌ها باید خودداری کنید، ذکر شده است. برای مثال این نکات برای مراقبت از لباس‌ها مهم هستند؛ بافتنی‌ها و ژاکت‌ها را به‌جای آویزان کردن تا کنید تا از کش آمدن و بدفرم شدن لباس جلوگیری کنید.

شست‌وشوی زیاد لباس‌ها نه تنها خوب نیست بلکه ممکن است باعث کاهش طول همر آن‌ها شود، بنابراین لباس‌ها را فقط زمانی بشویید که نیاز به شستن داشته باشند. به جای استفاده از گیره‌ی لباس آن‌ها را با یک چوب لباسی روی بند آویزان کنید تا از ماندن رد گیره و بند رخت بر روی لباس جلوگیری کنید.

یک ترفند دیگر در زمان شست‌وشو که به حفظ ماندگاری لباس‌ها کمک زیادی می‌کند، پشت و رو کردن لباس‌ها قبل از شستن است. برعکس کردن لباس از الیاف بیرونی پارچه یا جین شما در برابر اصطکاک و اثرات شدید برخی مواد شوینده محافظت می‌کند.

همچنین با این کار از رنگ پریدگی لباس در زمان شست‌وشو و هنگام خشک شدن در مقابل نور آفتاب جلوگیری خواهید کرد. این اصل مهم را فراموش نکنید که هرچه بهتر با لباس‌های‌تان رفتار کنید و برای تمیز کردن آن‌ها وقت بگذارید، آن‌ها نیز زمان بیشتری همراه شما خواهند بود.

۱۰. تعمیر، احیا و بازیافت

تعمیر لباس‌های قدیمی

آخرین قدم برای رسیدن به کمد لباس موردنظرتان این است که کارهایی همچون تعمیر، احیا و بازیافت را انجام دهید. یعنی به جای اینکه لباس‌هایی که دچار پاره‌گی‌ یا ایرادهای کوچک هستند را دور بریزید تا حد امکان برای تعمیر و احیای آن‌ها تلاش کنید. یک روش آسان و بدون هزینه این است که یاد بگیرید که چگونه آن‌ها را با تماشای ویدیوهای آموزشی تعمیر کنید یا اگر شدت آسیب به حدی است که دیگر نمی‌توانید در همان نقش همیشگی از لباس‌تان استفاده کنید، در صورت امکان کاربری آن‌ها را تغییر دهید. اگر هم تعمیر کار شما نیست یا تعمیر آن‌ها به وسایل تخصصی نیاز دارد که در دسترس شما نیست می‌توانید کار را به یک خیاط مورد اعتماد بسپارید.

اگر در یک خانواده اعضای کوچک‌تری از شما وجود دارد و لباس‌های قدیمی دیگر اندازه‌ی شما نیستند، وقت آن رسیده که بگذارید عضو کوچک‌تر خانه از لباس‌های شما استفاده کنند. یا اگر یک فرد هم‌سایز در خانه‌ی دارید، می‌توانید برای کمک به مد پایدار به جای خرید لباس‌های تازه، لباس‌های‌تان را با هم تعویض کنید. احیا و بازیافت به جای دور انداختن یک روش طلایی برای داشتن یک کمد لباس پایدار است.

کمد لباس پایدار خود را بسازید

حال که ۱۰ نکته‌ی مهم برای ساختن یک کمد پایدار را می‌دانید، دست به کار شوید و با توجه به نیازها و داشته‌های‌تان کمد لباس پایدار خود را بسازید. در نهایت برای کمک به محیط زیست و در راستای مد پایدار، اگر دیگر لباسی قابل استفاده نبود، می‌توانید آن را مراکز بازیافت منسوجات یا ماموران بازیافتی که در منطقه‌ی زندگی شما هستند، تحویل دهید. در واقع لباس‌ها موادی قابل بازیافت هستند و هیچ‌وقت نباید به عنوان زباله به آن‌ها نگاه کنید و آن‌ها را مانند زباله داخل نایلون قرار دهید و دور بیاندازید.

منبع: Stitch Fix