آخرین مقالات الیاف طبیعی

الیاف طبیعی چیست؟

الیاف طبیعی

پوشاک تهیه شده از الیاف طبیعی ضمن حفاظت محیط زیست ، احساس راحتی و آرامش را برای مصرف کننده به همراه دارند .پوشاک تهیه شده از مواد طبیعی مانند پشم و پنبه علاوه بر وزن بسیار سبک از حیث بهداشت فردی نیز دارای نمره بهتری هستند .
الیاف طبیعی
هر آنچه که باید بدانیم !

مقالات الیاف طبیعی

محصولات سازگار با محیط زیست
الیاف پنبه یک بازی دو سر برد برای بدن و طبیعت

چرا الیاف طبیعی برای پوشاک مهم است؟

پوشاک تهیه شده از الیاف طبیعی ضمن حفاظت محیط زیست ، احساس راحتی و آرامش را برای مصرف کننده به همراه دارند .پوشاک تهیه شده از مواد طبیعی مانند پشم و پنبه علاوه بر وزن بسیار سبک از حیث بهداشت فردی نیز دارای نمره بهتری هستند .

چروک پذیری لباس هایی که از الیاف طبیعی ساخته شده اند ، یکی از مواردی است که غالب مصرف کنندگان از آن گله می کنند ، با این وجود ویژگی های این الیاف در برابر دمای بدن و حرارت محیط اطراف و همچنین تاثیر آنها در حفظ بهداشت فردی ، خرید این نوع پوشاک را که قیمت بیشتری نسبت به لباس هایی با الیاف ترکیبی دارد ، ترجیح می دهند.

اهمیت آگاهی از ویژگی ها

هر پارچه ی تولید شده با الیاف طبیعی ، ویژگی ها ، کیفیت و مزایای منحصر به خود را داراست و به منظور حفظ کیفیت اولیه پوشاک تولید شده از این پارچه ها، آگاهی از روشهای نگهداری بسیار حائز اهمیت می باشد که باید مصرف کننده را از این روشها آگاه ساخت . الیاف این پارچه ها به دلیل داشتن حیات مانند دیگر اجزای طبیعت نیاز به استراحت دارند و باید در پوشیدن آنها وقفه ایجاد گردد تا به حالت طبیعی اولیه بازگردند.

الیاف طبیعی چگونه دمای بدن را حفظ می کنند ؟

الیاف طبیعی مانند دیگر عناصر طبیعت دارای حیات هستند و در شرایط مختلف از خود رفتارهای متفاوتی را نشان می دهند .این الیاف هنگام سرما منقبض می گردند که  مانع عبور جریان هوا از میان مولکولهای خود می شوند و با این عمل ایجاد گرما می نمایند. در مقابل به هنگام گرما منبسط شده و این مسئله باعث عبور جریان هوا از میان مولکولهای الیاف میگردد که باعثاحساس خنک تری می شوند.

الیاف پشم

الیاف پشم یکی از قدیمی ترین و مهم ترین الیاف نساجی است. پشم قابلیت جذب ۳۰% رطوبت معادل وزن خود را داراست . پارچه های پشمی بسیار متنوع هستند که انواع بسیار سبک تا فاستونی های گرم و ضخیم از گونه های آن می باشند . الیاف پشم بادوام هستند ، این الیاف می توانند ۲۰۰۰۰ بار روی خود خم شوند بدون آنکه تار و پود آنها بشکند.

جهت افزایش عمر مفید لباس های پشمی بهتر است پس از هر بار استفاده با یک فرچه نازک و سخت تمیز گردند . جهت استراحت این الیاف توصیه می شود  تنها دو روز به صورت متوالی از آنها استفاده شود و برای رفع چروک این لباسها ،کافیست در محیط مرطوبی مانند حمام قرار گیرند.

پوشاک الیاف طبیعی تن درست ، پیشرو در مسیر آشتی با طبیعت ؛ گزارش عملکرد تن درست در این زمینه را میتوانید در لینک زیر دنبال کنید

 

الیاف پنبه

الیاف پنبه (در کشور ما ایران به اشتباه با نام الیاف نخی رایج است) رطوبت طبیعی بدن را جذب می نماید و سپس تبخیر می کند . پنبه پیش از آن که مرطوب شود قابلیت جذب رطوبت معادل ۱٫۵ برابر وزن خود را داراست. پنبه رطوبت کافی را در شرایطی که رطوبت هوا کم است جذب و بدین وسیله انعطاف خود راحفظ می نماید.

پارچه های پنبه ای در برابر حرارت محیط، بدن را حفاظت می نماید و در تماس با پوست ملایم است .پارچه پنبه ضد آلرژی است و برای افرادی که حساسیت های پوستی دارند بسیار مناسب می باشد، به همین دلیل از پنبه در صنعت پزشکی استفاده می شود 

مراقبت های لباس

پوشاک تهیه شده از الیاف پنبه به مراقبت ویژه ای نیازمند می باشند. جهت شستشوی الیاف پنبه می بایست از مایع شوینده حاوی نرم کننده استفاده شود و پودر لباسشویی به هیچ وجه مورد استفاده قرار نگیرد. این لباسها قابل شستشو در ماشین لباسشویی می باشند لذا بهتر است این نوع لباس به صورت پشت و رو داخل ماشین لباسشویی قرار گیرد تا در اثر سایش به بدنه تغییر رنگ ایجاد نشود.

دمای آب نباید بیش از ۳۵ درجه تنظیم شود . در صورت یک بار شستشوی اشتباه و عدم استفاده از مواد شوینده مجاز ، الیاف طبیعی پارچه و مواد طبیعی تکمیل کننده آن از بین می رود و به هیچ وجه قابل بازگشت به کیفیت اولیه نخواهد بود.

تابش مستقیم نور آفتاب به رنگ البسه پنبه ای آسیب رسانده موجب از بین رفتن زیبایی لباس می شود.(مخصوصا در رنگهای تیره مانند سرمه ای و طوسی).جهت استراحت الیاف پنبه مطلوب است این لباسها تنها ۲ نوبت مورد استفاده قرار گیرند.

الیاف ابریشم

الیاف ابریشم یکی از قدیمی ترین الیافی است که در طول تاریخ توسط انسان شناخته شده است . ابریشم از درخشندگی بی نظیری برخوردار بوده و همواره مترادف با تجملات و زندگی لوکس است .

ابریشم به طور طبیعی جذب کننده است که باعث می شود در زمستان گرم ، و در تابستان خنک بماند. الیاف ابریشمی حتی از فولاد محکم تر هستند اما انعطاف پذیری و دراپ نرم این پارچه آن را به یکی از پرطرفدارترین پارچه ها برای پوشاک تبدیل نموده است.

مزایای استفاده از پوشاک الیاف طبیعی

پایداری و مقاومت

الیاف گیاهی به‌خاطر وجود سلولز در بافتشان دوام زیادی دارند. این پایداری برای الیاف جانوری مانند ابریشم و پشم هم وجود دارد.

قابل بازیافت

الیاف طبیعی از حیوانات، درختان یا گیاهان به دست می‌آیند و درنتیجه، می‌توانند با گذشت زمان جایگزین شده یا پرورش داده شوند و دوباره رشد کنند. پارچه‌های الیاف طبیعی پس از پایان عمر مفید خود، یا به‌ راحتی بازیافت شده و مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرند یا به‌ راحتی تجزیه می‌شوند و هیچ ضرری برای طبیعت یا انسان‌ دارند

همراه با طبیعت

الیاف طبیعی برای طبیعت ضرر چندانی ندارند و در مسیر تولیدشان هم نسبت به الیاف مصنوعی از مواد شیمیایی کمتری استفاده می‌شود.

ضد حساسیت

پارچه‌های الیاف طبیعی ازجمله ابریشم، پنبه، بامبو و کتان، به‌ طور طبیعی ضد حساسیت‌اند و معمولاً خواص ضد باکتریایی منحصر به‌ فرد دارند. برای مثال، پارچه بامبو دارای یک ماده منحصر به‌ فرد و ضد میکروبی به نام «بامبو کان» است. این ماده ضد باکتری طبیعی، طی فرآیند ساخت پارچه بامبو از بین نمی‌رود و باعث می‌شود این مدل پارچه به‌ طور طبیعی ضد باکتری، ضد قارچ و در برابر بو مقاوم باشد

قدرت جذب بالا

قدرت جذب الیاف طبیعی گیاهی و جانوری بسیار بالاست. این ویژگی باعث می‌شود که چنین الیافی به گزینه‌هایی درجه یک برای تولید پارچه‌های ملحفه و حوله تبدیل شوند. جذب بالا برای پارچه‌های حوله و ملحفه بسیار مهم است چون از آنها استفاده مداوم می‌شود و شست‌وشوی‌شان هم زیاد صورت می‌گیرد.

قابلیت تنفس

پارچه الیاف طبیعی از میزان جذب بالایی برخوردار است. این یک توانایی منحصر به‌ فرد است؛ چون باعث می‌شود تهویه هوا داخل پارچه انجام شود و درنتیجه، رطوبت آن سریعا خشک شود. به همین دلیل است که پوشیدن یک بلوز از جنس پنبه خالص یا یک جوراب از جنس ابریشم خالص حتی در روزهای گرم فصل تابستان نیز مشکلی به وجود نمی‌آورد.