آخرین مقالات مد پایدار

مد پایدار چیست؟

مد پایدار

از آنجایی که صنعت مد و تولید پوشاک از نظر زیست محیطی یکی از آلوده ترین صنعت های جهان به حساب می­ آید، بعضی از شرکت های تولید کننده ­ی پوشاک (به خصوص درکشورهای پیشرفته تر) به فکر افتاده اند و در تلاش هستند فعالیت های خود را به سمت حفاظت از محیط زیست و پایداری پیش ببرند. به همین علت اساس کار مد پایدار را از اهداف شرکت خود قرار داده اند، این در حالی است که بسیاری از شرکت های تولید انبوه و بسیار محبوب در سراسر جهان (فست فشن ها) هنوز بزرگ ترین آسیب ها را به محیط زیست وارد می­کنند.
مد پایدار
به طور کلی استراتژی مد پایدار در زمینه ی تولید و مصرف پوشاک، هفت اصل زیر را در بر می گیرد

۷ اصل مهم مد پایدار

اولین اصل، تقاضای مشتری و تولید سفارشی به صورت اختصاصی است که توسط خیاط ­ها یا خانه های مد­، طراحی و تولید می­شود. این اصل در واقع با فست فشن ها و تولید انبوه به مخالفت می­پردازد.

تقاضا و تولید سفارشی

این اصل بر روش تولید، به شیوه ای سازگار با محیط زیست تأکید دارد. که از مواد اولیه محصول، فرایند تولید از جمله رنگرزی و…گرفته تا بسته بندی محصولات را شامل می­شود. به طوری که در این موارد کمترین آسیب را به محیط زیست (آب، هوا، موجودات زنده و…) وارد می­کند.

سبز و پاک

منظور از این اصل، کیفیت بالای لباس در همه­ ی جنبه های طراحی، پارچه و دوخت لباس است به طوری که گذر زمان و تغییر مد روی آن­ها تأثیر نمی­گذارند. در واقع هیچگاه از مد نمی­ روند.

کیفیت بالا و طراحی بدون محدودیت زمان

در واقع این اصل تلاش می­کند علاوه بر حفظ محیط زیست و دفاع از حقوق حیوانات، شرایط کار و حقوق کارگران را در این صنعت (به خصوص درفست فشن ها) بهبود ببخشد. همچنین در تلاش است به جایگاه صنایع دستی صدمه ای وارد نشود.

عادلانه و اخلاقی

طبق این اصل وقتی لباس ها کمی پاره و یا قسمت هایی از آن ها پوسیده می شود می توانند توسط خیاطان یا خودتان تعمیر شوند. حتی زمانی که لباس قابل استفاده نیست نیز، می توان بر روی آن طراحی مجدد صورت داد و از آن یک لباس دیگر تولید کرد، به عنوان مثال می توانید با استفاده از شلوار جین های کهنه ی خود کیف یا پیراهن طراحی کنید. همچنین زمانی که لباسی کاملاً از بین می رود، باید توسط مراکز بازیافت جمع آوری شوند، سپس تبدیل به مواد اولیه ی نساجی شده و در نهایت به لباس های جدید و یا سایر محصولات نساجی تبدیل می شوند.

تعمیر، طراحی مجدد و بازیافت

زمانی که لباسی سالم است اما از نظر شما دیگر قابل قبول نیست و یا دیگر برای شما دوست داشتنی نمی ­باشد، بهترین کاری که می­توانید انجام دهید این است که آن را به خیریه ها و دیگران اهدا کنید و یا اینکه می­توانید آن را اجاره بدهید و یا همچنین می­توانید به مبادله ­ی آن با کالاهای دیگر بپردازید و یا حتی به فروش برسانید.

اجاره، قرض و مبادله

این اصل نیز به پیروی از اصل قبلی است، اما به خرید و فروش لباس هایِ قدیمیِ با کیفیت بالا و با ارزش به صورت دست دوم تأکید می­کند.

دست دوم و با ارزش

آیا اصول هفتگانه ی مد پایدار قابل پیاده سازی هستند؟

در بهترین حالت تمام جنبه های بالا چه از طرف تولید کننده و چه از طرف مصرف کننده باید رعایت شوند اما … در واقعیت همه ­ی این موارد به طور کامل اجرا نخواهند شد.

به طور کلی چیزی که باید مد نظر قرار بگیرد این است که هر فردی سعی داشته باشد سبک پایدارتری را در زندگی خود پیدا کند و کیفیت زندگی­اش را تا حد توان خود بالا ببرد.

به طور مثال بعضی از افراد تمایلی به خرید لباس ­های دست دوم ندارند، ولی سعی می­کنند لباسی را به خیاطان حرفه ای سفارش بدهند تا با کیفیت بالا برایشان بدوزند و یا محصولاتی را تهیه کنند که دارای کیفیت بالایی است.

در واقع زمانی که یک فرد در اصول مد پایدار، تهیه ­ی لباس­های نو را ترجیح می­دهد، اصل های سبز و پاک و عادلانه و اخلاقی باید از ملاک های مهم او هنگام خرید باشد، هرچند ممکن است دارای قیمت بالاتری باشند.

پوشاک الیاف طبیعی تن درست ، پیشرو در مسیر مد پایدار ؛ گزارش عملکرد تن درست در این زمینه را میتوانید در لینک زیر دنبال کنید

چگونه برند های برتر در زمینه ی استراتژی پایدار را رتبه بندی و شناسایی کنیم؟

برای بررسی این مورد در برندهای مخالف فقط کافیه همین ۷ اصل مهم رو در اون برند جستجو‌ کنید و برای نجات زمین فقط کافیه از برندی که هیچ تلاشی برای حفظ آن نمیکند بلکه سعی در تخریب آن دارد خرید نکنیم ! این حداقل سهم ما در نجات زمین است