مد پایدار چیست؟

خلاصه مقاله

مد پایدار یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که این روزها در سمینارهای تخصصی سراسر دنیا به آن پرداخته می‌شود و مورد بحث و گفت‌وگو قرار دارد.

مد پایدار یک جنبش و فرایند است که در طی آن، طراحی و تولید لباس با روش‌های دوستدار طبیعت و با در نظر گرفتن عدالت اجتماعی انجام می‌شود. در مد پایدار، نه‌تنها تولید منسوجات و پوشاک، بلکه سیستم‌های اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و مالی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

مد پایدار در مقابل مد سریع یا فست فشن قرار دارد. فست فشن به شرکت‌های پوشاکی گفته می‌شود که با تولید سریع و سرسام‌آور و قیمت‌های پایین سعی در کسب سود بیشتر دارند.

  • استفاده از رنگ های شیمیایی ارزان و سمی، صنعت مد سریع را به یکی از پاک‌ترین صنایع آلوده‌کننده‌ی آب پس از بخش کشاورزی تبدیل کرده است.
  • استفاده از پارچه‌های ارزان‌قیمت مانند پلی‌استر که از مشتقات سوخت‌های فسیلی است، خود عاملی در گرم شدن کره زمین است و این نوع الیاف باعث افزایش زیست‌تخریب‌پذیری پلاستیک‌های روی زمین می‌شود. آن‌ها تجزیه و وارد آب می‌شوند.

به همین دلیل است که در دنیای امروز، موضوع مد پایدار بسیار اهمیت پیدا کرده است. در ادامه‌ی این مطلب از مجله‌ی دیجی‌استایل بیشتر در مورد مد پایدار توضیح می‌دهیم.

تاریخچهی مد پایدار

در دهه ۱۹۶۰، با شتاب یافتن مفهوم جهانی‌شدن و پیشرفت‌های تکنولوژی، مد به شکلی از صنعت سرگرمی تبدیل شد و تقاضا برای تولید انبوه لباس‌های مد روز به‌طور چشمگیری افزایش یافت. حتی سازمان ملل متحد تا سال ۱۹۸۷ از کلمه‌ی «پایدار» استفاده نکرد.

بعدها، مسائل مهمی مانند رسوایی Nike Bureau در سال ۱۹۹۱ و فاجعه Rana Plaza در بنگلادش در سال ۲۰۱۳ توجه بسیاری از مردم در سراسر جهان را به مشکلات ناشی از صنعت مد و مفهوم مد پایدار جلب کرد.

از آنجایی که صنعت مد پس از صنعت نفت آلوده‌کننده‌ترین صنعت جهان است، باید هر چه سریع‌تر وارد عمل شد و جلوی پیامدهای مخرب آن را گرفت. در واقع مد پایدار از گزینه‌های سازگار با محیط زیست برای جلوگیری از مصرف بیش‌از‌حد منابع طبیعی و تخریب زیستگاه و به حداقل رساندن آسیب استفاده می‌کند.

چرا توجه به مد پایدار اهمیت دارد؟

 

صنعت مد و پوشاک تقریبا مسئول ۴ تا ۱۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای در دنیا است. آماری که با توجه به بحران فعلی محیط زیست و تغییر اقلیم، نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم.

اما مد پایدار به چه معناست؟ مد پایدار یک اصطلاح جامع و به معنای مجموع لباس‌هایی است که به شیوه‌ای پایدار تولید می‌شود. در تولید آن‌ها عواملی چون کاهش تاثیر در تولید گازهای گلخانه‌ای، کاهش آلودگی و ضایعات، حمایت از تنوع زیستی و اطمینان از شرایط مطلوب کارگرانی که در این صنعت کار می‌کنند، مورد توجه قرار می‌گیرد.

با توجه به این عوامل، برندهای بسیار کمی در دنیا هستند که مد پایدار را سرلوحه‌ی کار خود کرده باشند. شاید ما به راحتی نتوانیم محصولات این برندها را پیدا کنیم ولی با در نظر گرفتن چند نکته در سبک لباس پوشیدن می‌توانیم نقش موثری در مد پایدار داشته باشیم.

شاید فکر کنید لباسی که می‌پوشید کمترین تاثیر را در آلودگی محیط زیست و پیامدهای مخرب آن دارد اما آمارها نشان داده است که صنعت مد یکی از آلوده‌کننده‌ترین صنایع دنیا است و به دلایل زیر باید مورد توجه تمام فعالان عرصه‌ی مد قرار بگیرد.