مجله تن درستی انجمن ها انجمن محیط زیست بررسی وضعیت دریاچه ارومیه

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #806
  تن درست
  مدیرکل

  سلام این تاپیک برای بررسی علل خشک شدن دریاچه ارومیه و چگونگی احیای آن است ، میدونید که این دریاچه بر اثر بی کفایتی به مشکل خورده و در حال احیاست.
  اخبار و موارد مربوط به دریاچه ارومیه در این تاپیک به بحث و گفت و گو گذاشته میشود.

  #810
  تن درست
  مدیرکل

  بازگرداندن شرایط ایده‌آل به “دریاچه ارومیه” مستلزم اجرای ۲۵ طرح دیگر است
  انتقال آب به دریاچه ارومیه گام مهمی در راستای احیای این دریاچه بود اما نباید فراموش کرد که نیاز آبی دریاچه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد متر مکعب آب است و برای احیای دریاچه باید هر ۲۶ راهکار احیا دریاچه انجام شود.
  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز انتقال آب به دریاچه ارومیه از طریق تونل کانی سیب انجام شد و در فاز اول 300 میلیون مترمکعب آب را به دریاچه ارومیه منتقل کرد تا مسکنی فوری برای ارومیه باشد و تاحدودی خطر خشکی 100 درصدی دریاچه در تابستان 1402 را کاهش دهد.

  در همین رابطه محسن موسوی خوانساری؛ کارشناس آب و محیط زیست به تسنیم گفت: اجرایی شدن این پروژه خبری خوش و گام مهمی در راستای احیای دریاچه ارومیه بود اما نباید فراموش کرد که نیاز آبی دریاچه 3 هزار و 500 میلیارد مترمکعب آب است و برای احیای دریاچه باید هر 26 راهکار احیا دریاچه انجام شود تا ارومیه را بازگردانیم.
  وی ادامه داد: اگر سایر پروژه‌ها انجام نشود انتقال آب از کانی سیب نیز بیهوده خواهد بود.

  این کارشناس درخصوص اینکه آیا انتقال آب، خطر خشکی کامل ارومیه در تابستان 1402 را برطرف خواهد کرد، گفت: برای اینکه از خشک شدن جلوگیری شود لازم است که 600 میلیون مترمکعب آب هم از سدهای استان آذربایجان غربی به سمت دریاچه رهاسازی شود که استاندار محترم آذربایجان غربی نیز در این خصوص وعده داده‌ است.

  موسوی خوانساری تأکید کرد: این رهاسازی باید در اسفند و فروردین ماه انجام شود چرا که در این زمان کشت در منطقه انجام نمی‌شود و حق‌‌آبه رها شده توسط کشاورزان برداشت نخواهد شد.

  وی خاطرنشان کرد: انتقال آب به دریاچه از محل تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه نیز ضروری است. همچنین کاهش 40 درصدی مصرف آب در بخش آبیاری در حوضه دریاچه ارومیه نیز هنوز انجام نشده و حتی مصرف بیشتر شده است. کاهش مصرف آب در بخش آبیاری کمک شایانی به احیای دریاچه خواهد کرد.

  منبع : تسنیم

  #812
  تن درست
  مدیرکل

  خبر خوش ؛ وسعت دریاچه ارومیه ۹۰ کیلومتر مربع افزایش یافت
  معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: وسعت دریاچه ارومیه بیش از ۹۰ کیلومتر مربع نسبت به دی ماه امسال افزایش یافت.
  به گزارش همشهری آنلاین، یاسر رهبردین روز شنبه با بیان اینکه طبق آخرین ارزیابی انجام شده، وسعت دریاچه ارومیه به یک هزار و ۴۰ کیلومتر مربع رسیده است، اظهار کرد: وسعت دریاچه در دی ماه سال جاری ۹۵۰ کیلومتر مربع بود.

  وی به افزایش تراز دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و افزود: تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۲۱ سانتی متر رسیده که نسبت به دی ماه بیش از ۶ سانتی متر افزایش را نشان می‌دهد.

  رهبردین با بیان اینکه حجم دریاچه ارومیه به ۱.۴ میلیارد متر مکعب رسیده است، اضافه کرد: کمترین حجم آب ثبت شده برای دریاچه ۷۳۰ میلیون متر مکعب است که هم اکنون نزدیک به ۲ برابر شده است.

  وی با اشاره به بهره برداری از ابر طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به پیکره دریاچه ارومیه، گفت: این طرح سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از طریق تونل ۳۶ کیلومتری از سد پیرانشهر به رودخانه گدار و سپس دریاچه وارد می‌کند تا در مسیر احیای آن نقش آفرینی مهمی داشته باشد.

  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه اجرای برنامه‌های نرم افزاری برای احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: اصلاح الگوی کشت و تولید محصولاتی کم آب بر با ارزش افزوده بالا از اولویت برنامه‌ها در مسیر نجات دریاچه ارومیه خواهد بود.

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.